A SECRET WEAPON FOR ODKLEJENIE SIATKóWKI

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

A Secret Weapon For odklejenie siatkówki

Blog Article

Składa się aż z ten warstw. W dużym uproszczeniu z jednej strony przylega do ciała szklistego, które wypełnia wnętrze gałki ocznej, z drugiej do naczyniówki.

Po kilku dniach, jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, pacjent będzie mógł wrócić do normalnych aktywności, ale nadal będzie musiał unikać działań, które mogą wpłynąć na proces gojenia.

Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających w witrynach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Nagłe pogorszenie widzenie wymaga jak najszybszej konsultacji. Z czego wynika? Czy zawsze trzeba zgłosić się na SOR? Czy zlekceważenie niepokojących objawów grozi ślepotą? Sprawdź!

O tym, która metoda jest najlepsza w danym przypadku, decyduje lekarz okulista specjalizujący się w operacjach siatkówki, czyli chirurg witreoretinalny.

Leczenie odklejenia siatkówki za pomocą witrektomii z endotamponadą jest stosowane przy chorobie o dużym website publishępie. Metoda ta jest wdrażana, gdy poważne uszkodzenia błony oka skutkują krwawieniem.

Im szybciej zostanie zdiagnozowane odwarstwienie siatkówki, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie poważniejszych konsekwencji.

Siatkówka znajduje się na wewnętrznych ścianach gałki ocznej. Jest to jedna z najistotniejszych struktur oka, ponieważ zawiera fotoreceptory, które zamieniają energię świetlną na wrażenia wzrokowe. Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, które ma konsystencję żelu i przylega do siatkówki. Z wiekiem zaczyna się ono obkurczać i oddzielać od siatkówki, co nazywamy tylnym odłączeniem ciała szklistego (PVD). Proces ten może zostać przyspieszony przez uraz oka lub głowy. Konsekwencją kurczenia się ciała szklistego jest pojawienie się w nim zagęszczeń, które rzucają cienie na siatkówkę. Pacjent widzi je jako ciemniejsze punkty, które mają tendencję do nieznacznego przesuwania się wraz z ruchami gałki ocznej i głowy. Są to tzw. męty ciała szklistego, których nieznaczna liczba pojawia się w ciągu życia prawie u każdego z nas.

Witrektomia, czyli zabieg usunięcia ciała szklistego, pozwala usunąć powstałe błony i zaopatrzyć przedarcia laserem, żeby następnie podać gaz lub olej silikonowy, które to wypełnią gałkę oczną.

Wiesz już, że siatkówka to bardzo ważny aspect budowy oka, ponieważ umożliwia odbierania obrazu świata zewnętrznego, a później przesyła te informacje do kory mózgowej.

Przetworzone przez pozostałe warstwy siatkówki impulsy trafiają do mózgu, który analizując je, umożliwia rozpoznawanie kształtów, kolorów i ruchu.

Bardzo często przedarciowe odwarstwienie siatkówki ma miejsce w wyniku urazu głowy.  Najczęściej przyczyną w tych przypadkach jest trakcja pomiędzy siatkówką a ciałem szklistym wypełniającym oko. Trakcja taka pociąga za siatkówkę, prowadząc do jej przedarcia i wejścia płynu pod siatkówkę, która oddziela się w szybkim tempie od fizjologicznych warstw pod nią. Takie trakcje potrafią być jednak "niewinne", kiedy dotyczą starszych osób (po 60 rż). W wyniku obkurczania się ciała szklistego pociągana jest siatkówka i powstają wrażenia sugerujące odwarstwienie siatkówki. Stan taki nosi nazwę PVD. Zawsze jednak należy zbadać oko, gdyż może to być również objaw odwarstwienia siatkówki. W przypadku przedarcia siatkówki, konsekwencje zbyt późnego zgłoszenia się do specjalisty są niestety bardzo bolesne. W przenośni, jak i prozie. O ile początkowy stan przedarcia siatkówki może być zabezpieczony laserem, co wymaga niebolesnej, krótkiej procedury (zabiegu laserowego), o tyle zbyt późne zgłoszenie się do specjalisty skutkuje potrzebą operacji odwarstwienia siatkówki, która jest często jedną z kilku operacji w przebiegu leczenia.

Standardowo jednak stosowana jest operacja siatkówki oraz drenaż płynu podsiatkówkowego. Ta druga metoda powoduje zamknięcie otworów siatkówki i stworzenie połączenia siatkówki z podłożem.

To groźne dla wzroku zjawisko ma związek z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca. Jedną z istotnych przyczyn odwarstwienia siatkówki są powikłania po operacji zaćmy, co dodatkowo zbiega się najczęściej z podeszłym wiekiem pacjenta.

Report this page